Muzeum motoryzacji na Litwie

Muzeum motoryzacji na Litwie

Senovines Technikos Muziejos – tak po litewsku nazywa się prywatne Muzeum Pojazdów Zabytkowych w malutkiej miejscowości Sodeliskiu na północy Litwy. Byliśmy na otwarciu tej placówki.

Miejscowość malutka, ale Muzeum okazałe. Stworzył je miejscowy kolekcjoner D. Linkevicius, właściciel dużego kombinatu rolniczego, powstałego na bazie dawnego kołchozu.

W Muzeum przeważają samochody wyprodukowane w dawnym ZSRR – są tu Zaporożce z lat 60., Moskwicze z lat 50., 60., i 70., GAZ-y (czyli Wołgi), terenowe „gaziki" w różnych wariantach, reprezentacyjne Czajki. Są też pojazdy przedwojenne, np. Oldsmobile, Studebakery, Fordy T oraz strażacki wóz wyprodukowany przez Mercedesa. Uzupełnieniem kolekcji jest spory zbiór motocykli, motorowerów i rowerów.

Założyciel Muzeum interesuje się także zabytkowymi maszynami rolniczymi – traktorami, lokomobilami, maszynami parowymi do napędu innych maszyn rolniczych, np. młockarni. Zgromadził już kilkadziesiąt sztuk, można się spodziewać, że za kilka lat Muzeum Pojazdów Zabytkowych zostanie rozbudowane.


Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca