W końcu będzie umowa na długo wyczekiwany tunel

W końcu będzie umowa na długo wyczekiwany tunel

Droga ekspresowa S3 foto: GDDKiA
a0183f9f-8484-46b5-bd72-4a336b399dca 0

Już 17 września zostanie podpisana umowa na budowę tunelu w Świnoujściu. Na inwestycję tę od lat czekają mieszkańcy tego miasta i turyści, tymczasem z inwestycją są stale problemy. Ostatni to rezygnacja jednego z oferentów z podpisania umowy. Na szczęście wkrótce budowa się rozpocznie.

Oficjalna data podpisania umowy na projekt i budowę tunelu między wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu to 17 września. Wartość tego kontraktu to niemal 800 mln zł, a za jego realizację odpowiadać ma firma Porr wraz z członkami konsorcjum: Porr Bau, Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut i Energopolem Szczecin. To kończy perypetie związane z bardzo długim przetargiem, który nie mógł być rozstrzygnięty przez dwa lata.

Oferta firmy Porr jest najkorzystniejsza, ponieważ wcześniej z podpisania umowy zrezygnowały włoskie firmy Astaldi i Ghella, które deklarowały, że tunel wybudują zdecydowanie taniej. Najwyraźniej jednak trudna sytuacja na rynku budowlanym skłoniła Włochów do wycofania się z przetargu.

Dodajmy, że w tej chwili liczni turyści oraz mieszkańcy Świnoujścia muszą korzystać z promów i od wielu lat czekają na stałą przeprawę, która połączy wyspy Uznam i Wolin. Promy nie gwarantują bowiem odpowiedniej przepustowości, często też ich kursy są zawieszane ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca