Drogowa dżungla – jakim zwierzęciem jesteś za kierownicą?

Drogowa dżungla – jakim zwierzęciem jesteś za kierownicą?

Dobre samopoczucie kierowcy foto: citroen
0acf4d3b-9eff-4c1c-8863-ba58940623eb 0

Czy kierowców można porównać do... zwierząt? Jeśli tak, to jakie zwierzęta przypominamy, kiedy prowadzimy auto?

Firma badawcza Kantar TNS przeprowadziła (na zlecenie Shella) ankietę wśród tysiąca polskich kierowców. Na podstawie wyników wyłoniono 6 najczęściej spotykanych typów kierowców, których porównano do zwierząt z afrykańskiej dżungli.

Badanie miało na celu ustalenie, jakie emocje towarzyszą nam podczas jazdy samochodem, z kim lubimy podróżować, czy jazda autem daje nam przyjemność, jak zachowujemy się wobec innych kierowców w „miejskiej dżungli".

Z badań wynika, że na polskich drogach królują kierowcy – lwy. Niemal co czwarty kierowca to lew. To najlepszy typ kierującego – kompetentny, doświadczony (ma średnio 43 lata), skoncentrowany na jeździe, skrupulatnie planujący trasę i kontroluje sytuację na drodze. 2/3 kierowców – lwów ma w gospodarstwie domowym jedno auto.

Druga kategoria kierowców to słonie (17,9 proc.). Za kierownicą są rozważni i odpowiedzialni, cecha szczególna – kierowcy-słonie są niezwykle opiekuńcze, cenią komfortową i spokojną jazdę, chętnie zwiedzają nowe miejsca, podziwiają krajobrazy. Połowa kierowców-słoni ma w gospodarstwie domowym 2-3 samochody.

profimedia / Auto Świat
4 ]]>

Trzecia kategoria to żyrafy (17,3 proc.). Są przyjaźni i weseli, lubią odbywać autem długie wycieczki w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Kierowca-żyrafa prowadzi pewnie, szybko reaguje w sytuacjach zagrożenia. 3/4 kierowców-zebr ma dzieci. Ten typ kierowcy to w 41 proc. kobiety.

Czwarta kategoria to tygrysy (15,1 proc.). To dość trudny typ – uważa, że powinni się mu podporządkować inni mieszkańcy „miejskiej dżungli", kocha luksus, lubi jazdę w trudnych warunkach – np. podczas złej pogody czy krętych górskich serpentynach. Kierowca-tygrys to statystycznie młody mężczyzna (wiek ok. 38 lat), posiadacz stosunkowo nowego samochodu

Piąta kategoria kierowców to lemury (14,6 proc.). Auto daje im poczucie wolności i radości z jazdy. Lubią wycieczki w nieznane, bez określonego celu, chętnie podróżują przy głośnej muzyce. 39 proc. kierowców-lemurów to kobiety.

Szósty typ to gepard (11,3 proc.). Gepardy w dżungli to najszybsze zwierzęta, gepardy-kierowcy to najszybszy gatunek występujący na drogach. To typ wojownika i ryzykanta – jeździ dynamicznie, na granicy ryzyka. To też najmłodszy kierowca – ma średnio 36 lat. Kierowcy-gepardy to w większości mężczyźni (82 proc.).

Komentarz: ciekawe badanie i bardzo oryginalne porównanie zachowania kierowców i zwierząt z dżungli. Zabrakło w nim jednej kategorii – kierowcy-osła. Wprawdzie osłów nie ma w dżungli, ale na naszych ulicach i drogach jest ich mnóstwo.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca