Toyota – bezpieczeństwo drugiej generacji

Dzięki nowym układom elektronicznym Toyoty będą jeszcze bardziej bezpieczne. Japońska firma zapowiada wprowadzenie w 2018 roku nowego systemu Toyota Safety Sense.

Tak nazwano pakiet układów elektronicznych, które obejmują system zapobiegania zderzeniom, wykrywania pieszych i awaryjnego hamowania, utrzymywania auta na pasie ruchu, rozpoznawania znaków drogowych, a w najbardziej rozbudowanych formach także aktywny tempomat.

Toyota Safety Sense pierwszej generacji Toyota wprowadziła w 2015 roku, od tego czasu ten układ zamontowano w 5 milionach egz. Toyot, początkowo w droższych modelach. W ostatnich latach Toyota Safety Sense oferowany jest także w modelach kompaktowych i małych – w Europie w 92 proc. oferowanych nowych aut.

Jednym z ważniejszych układów wchodzących w skład Toyota Safety Sense jest system PCS – zapobiegania zderzeniom z pojazdem poprzedzającym. Sygnały z kamery i czujnika radarowego umieszczonego na przedniej szybie samochodu kierowane są do komputera sterującego ABS-em i hamulcami. W przypadku wykrycia przeszkody i braku reakcji kierowcy system sam uruchamia hamulce. Pozwala to uniknąć zderzenia lub (gdy prędkość jest duża) ograniczyć jego skutki. PCS przydaje się zarówno w mieście (unikanie drobnych stłuczek w korkach), jak też na autostradach (unikanie groźnych zderzeń z dużymi prędkościami). System PCS działa w zakresie prędkości od 10 do 180 km/h.

Co ciekawe – PCS wykrywa nie tylko pojazdy, lecz także pieszych (w dzień i w nocy) oraz rowerzystów (tylko w dzień). Reakcja jest taka sama, jak na pojazd – auto zaczyna automatycznie hamować.


Popularne komentarze (8)

No photo
~Olek : Przecież już są takie rozwiązania w samochodach i to nie tylko u japończyka. chyba wiekszość nowch autek jest naszpikowane sytemami bezpieczeństawa. ostatnio ogladalem rextona ktory nie ma co prawda wykrywacza pieszych ale i ta cała resztę już tak. Może to i dobrze że są te czujniki ale rozpędzonego auta na lodzie i tak nic tak nie zatrzyma szybko wiec i tak trzeba uważać.
12 gru 17 15:06 | ocena: 57%
Liczba głosów:7
57%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~Billewicz : Im bezpieczniejsze auto tym lepiej, ja teraz też szukałem czegoś nowego ale bezpieczeństwo było jednym z priorytetów na który zwracałem uwagę. W końcu zdecydowałem się na peugeota 3008 - po pierwsze dobre wyniki w testach, po drugie to auto roku 2017 a po trzecie dobra cena w salonach teraz
15 gru 17 19:20 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~gosc do ~Olek: przeciesz napisane, ze to system wspomagajacy, a nie wyreczajacy kierowce
13 gru 17 10:00 | ocena: 50%
Liczba głosów:4
50%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1

Wpisz komentarz

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo


Twój podpis

Redakcja poleca