Ukraińcy masowo rejestrują auta w Polsce

Ukraińcy masowo rejestrują auta w Polsce

Przejście graniczne z Ukrainą foto: Straż Graniczna / Auto Świat
7c789cb1-09cb-40e2-bcb6-50169cb627da 0

Z nieoficjalnych statystyk wynika, iż ponad 40 proc. pojazdów na przejściach granicznych Polski z Ukrainą ma polskie tablice rejestracyjne, chociaż należą do ukraińskich użytkowników.

Ukraina dla ochrony własnego rynku przed napływem aut z krajów Unii Europejskiej wprowadziła wysokie opłaty, na które jednak szybko znaleziono sposób. W polskim Wydziale Komunikacji wystarczy przedstawić umowę na posiadanie 1 proc. wartości pojazdu. Udział polskiego współwłaściciela, to często tylko 100 zł, a od tego nie płaci się już żadnego podatku. Takich przypadków jest coraz więcej. Przykładowo, w powiecie przemyskim na 66 tys. zarejestrowanych samochodów, aż 6,6 tys. ma współwłaścicieli z obu sąsiednich krajów.

Są jednak przypadki z powodzeniem nadające się do wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa, bo jeden z mieszkańców Podkarpacia ma na swoim koncie ponad 3,3 tys. samochodów zarejestrowanych wspólnie z mieszkańcami Ukrainy. Natomiast nazwisko jego brata widnieje w dowodach rejestracyjnych ponad 1,5 tys. pojazdów.

Polskie służby celno-skarbowe śledzą nasilające się zjawisko, ale za względu na brak odpowiednich przepisów, nie są w stanie temu zaradzić. Nie można także zabronić wspólnych rejestracji aut, bo przepisy nie ograniczają ich liczby na jednego właściciela. Straż Graniczna wyliczyła, że od początku roku przeprowadzono milion odpraw takich "ukraińskich samochodów" na polskich tablicach.

Polecamy także:
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca