Obowiązkowe badania dla seniorów – coraz bliżej

Obowiązkowe badania dla seniorów – coraz bliżej

Czy starszy kierowca jest bezpieczny? foto: Auto Świat
e80e4442-40ef-4480-bd00-1e4389e5f49f 0

Pozytywna opinia Ministerstwa Infrastruktury oraz unijne przepisy oznaczają, że wkrótce w Polsce – podobnie jak w wielu innych krajach europejskich – zostaną wprowadzone obowiązkowe badania dla kierowców powyżej 60. roku życia. Cel to poprawa bezpieczeństwa na drogach.

W Polsce kierowcy w wieku ponad 60 lat nie muszą przechodzić żadnych dodatkowych badań. Jeśli ktoś zdobył prawo jazdy bezterminowe nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, i tak nie musi się niczym przejmować i może prowadzić samochód bez żadnych ograniczeń. Ministerstwo Infrastruktury stara się wprawdzie zachęcać starszych kierowców do przechodzenia takich badań, ale skutek prowadzonych akcji informacyjnych jest mizerny.

Według „Rzeczpospolitej” w wielu krajach sposobem na kierowców-seniorów są obowiązkowe badania, nierzadko nawet coroczne, oraz krótki termin ważności prawa jazdy dla osób w starszym wieku. Z tego powodu – zdaniem „Rz” – Unia Europejska oraz polskie Biuro Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracują nad nowymi rozwiązaniami, które zmuszą seniorów do przechodzenia badań.

Możliwe zatem, że już wkrótce – w skali całej Unii Europejskiej – będą wprowadzone obowiązkowe i regularne badania dla wszystkich kierowców powyżej 60. Roku życia. Zdaniem „Rz” to nawet kwestia najbliższego roku.

Polecamy także:
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca