Jak przejechać skrzyżowanie z tzw. łamanym pierwszeństwem przejazdu?

Jak przejechać skrzyżowanie z tzw. łamanym pierwszeństwem przejazdu?

Łamane pierwszeństwo foto: Auto Świat
ead3c2dc-1fb5-408d-91b9-727fae1e9ee4 0

Skrzyżowanie z tzw. łamanym pierwszeństwem przejazdu to dla wielu kierowców zagadka trudna do rozwikłania. Wątpliwości własnie rozwiało Ministerstwo Infrastruktury, precyzyjnie odpowiadając na poselską interpelację w tej sprawie. Jak zatem jechać na nietypowym skrzyżowaniu?

W przypadku skrzyżowań, na których pierwszeństwo przejazdu przebiega inaczej niż na wprost, zawsze było sporo kontrowersji. Podobnie jak w przypadku używania kierunkowskazu na rondach i tu były dwie szkoły – jedni twierdzili, że trzeba sygnalizować skręt, drudzy upierali się, że kierunkowskaz trzeba użyć jedynie przy zjeżdżaniu z drogi z pierwszeństwem.

Podobny problem miała posłanka Barbara Bubula, która wystosowała zapytanie do resortu infrastruktury. Oto wątpliwości posłanki PiS:

“Podczas szkolenia i egzaminów w WORD uczy się kierowców, że jadący drogą z pierwszeństwem przejazdu i kontynuujący nią jazdę powinien w takim przypadku włączyć kierunkowskaz, gdyż zmienia kierunek jazdy i ma tu zastosowanie art. 22 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. Tymczasem wielu komentatorów, w tym znanych blogerów w Internecie wskazuje na absurdalność takiego sygnalizowania kierunkowskazem, np. w przypadku, gdy droga podporządkowana dobiega do drogi głównej na łuku, pod małym kątem wstecz. Argumentują oni, że znak T6 to znak jedynie informacyjny, a kierowca jadący drogą z pierwszeństwem przejazdu musiałby w takim przypadku na każdym łuku lub zakręcie, gdzie pojawia się jakakolwiek droga podporządkowana, włączać kierunkowskaz, dezinformując innych kierowców o swoich zamiarach.”

Tak do zapytania odniósł się Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

„(…) Stwierdzam, że z przepisów rozporządzenia z dnia 3 lipca 2003 r. jednoznacznie wynika, iż umieszczona pod znakiem D-1 tabliczka T-6a wskazuje, że droga z pierwszeństwem przejazdu zmienia kierunek na skrzyżowaniu. Z tych też względów w sytuacji kiedy kierujący pojazdem na skrzyżowaniu porusza się zgodnie z rzeczywistym przebiegiem drogi z pierwszeństwem – przedstawionym na tabliczce T-6a – to zmienia on kierunek jazdy i dlatego też w myśl przepisów art. 22 ust. 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym zobowiązany jest zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany tego kierunku. Wobec jednoznacznego brzmienia przepisów w kwestii podnoszonej przez Panią Poseł, resort nie znajduje uzasadnienia dla prowadzenia kampanii informacyjnej w przedmiotowym zakresie.”

Źródło: prawodrogowe.pl

Polecamy także:
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca