Kolizja drogowa czy wypadek?

Kolizja drogowa czy wypadek?

wypadek foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
11f53a0d-d5b1-474a-90e6-4670f11ea83c 0

Choć kierowcy zwykle używają określeń wypadek oraz kolizja drogowa zamiennie, dla policjantów oznaczają one dwie różne sytuacje. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice

Według powszechnie uznawanej definicji wypadek to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.

Kolizja drogowa - kiedy występuje

Jeśli w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń (skutki nie utrzymują się dłużej niż 7 dni), to wówczas fachowcy mówią o kolizji drogowej. Uwaga! Wbrew powtarzanej często opinii, o tym, czy dane zdarzenie jest klasyfikowane jako błaha stłuczka czy poważny wypadek, nie decyduje wcale długość pobytu poszkodowanych w szpitalu. Nawet jeśli ofiara zostanie wypisana ze szpitala na drugi dzień po zdarzeniu, ale skutki obrażeń utrzymują się znacznie dłużej, to mamy do czynienia z wypadkiem!

Spowodowanie wypadku to przestępstwo!

Dla policjantów różnica między kolizją drogową a wypadkiem drogowym jest olbrzymia, bo oba typy zdarzeń wiążą się z innymi konsekwencjami grożącymi sprawcom. Jeśli w zderzeniu pojazdów ktokolwiek odniesie obrażenia, to wezwanie na miejsce policji jest obowiązkowe, nawet gdy poszkodowana osoba sobie tego nie życzy.

Warto wiedzieć, że spowodowanie wypadku drogowego w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu to przestępstwo, nawet jeżeli doszło do niego nieumyślnie. Jeśli w kolizji ktokolwiek odniesie obrażenia, sprawą z urzędu zajmuje się poza policją prokuratura. Sprawcy wypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a jeżeli w wypadku ktoś zginie lub odniesie trwałe poważne obrażenia, maksymalna kara wzrasta do 8 lat pozbawienia wolności. Sankcje zwykłej stłuczki ograniczają się co najwyżej do kilkusetzłotowego mandatu i punktów karnych, a policji wzywać nie trzeba.

Polecamy także:
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca