Prawo jazdy kategorii B - uprawnia do jazdy nie tylko samochodem

Instruktor nauki jazdy radzi jak zdać nowy egzamin na prawo jazdy (2013) foto: Auto Świat
90038b70-41b7-42db-ba40-5101f0b0a028 0

Zwłaszcza w wakacje pojawia się wiele okazji do kierowania różnymi pojazdami, do których nie mamy dostępu na co dzień. Okazuje się, że najpopularniejsze prawo jazdy kat. B daje wiele możliwości

Dopóki, kierując pojazdem, nie złamiesz sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (maksymalnie 5 lat pozbawienia wolności, a minimum 3 miesiące), prowadzenie np. samochodu czy motocykla bez wymaganych uprawnień pozostaje wykroczeniem, za które grozi, w zależności od okoliczności, od 300 do 500 zł mandatu.

To jednak niejedyne i wcale nie najbardziej dotkliwe sankcje związane z kierowaniem bez prawa jazdy lub z prawem jazdy niewłaściwej kategorii: najgroźniejsza jest odpowiedzialność materialna za szkody spowodowane przez osoby nieuprawnione do kierowania daną kategorią pojazdów. Mówiąc krótko: ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej wciąż chroni poszkodowanego (niezależnie od tego, kto siedział za kierownicą auta czy motocykla), jednak nieuprawniony kierowca po wypłacie poszkodowanemu odszkodowania przez ubezpieczyciela dostaje wezwanie do zwrotu wypłaconych środków.

To tzw. regres – wcale nie żarty! Jeśli, mając tylko prawo jazdy kat. B, wjedziesz motocyklem w nowe BMW, to po pierwsze, dostaniesz rachunek za naprawę tego samochodu (może to być kilkadziesiąt tys. zł i więcej), ale też nie zadziała autocasco motocykla, którym kierowałeś. Takich kierowców, dla których jedna przejażdżka skończyła się wielotysięcznymi długami, jest wielu!

Niemniej, jeśli masz prawo jazdy kat. B, pod pewnymi warunkami możesz kierować i małym motocyklem, i quadem, i ciągnikiem rolniczym, i samochodem z przyczepą, furgonem mającym dmc 3,5 tony (też z przyczepą), a także różnymi mniejszymi środkami lokomocji. By uniknąć kłopotów, warto jednak znać warunki progowe.

Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy kategorii B?

To, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, to dmc pojazdu, jakim kierujemy – nie ma ona ścisłego związku z rzeczywistą masą pojazdu i jest podana w dowodzie rejestracyjnym; w przypadku samochodów ważna jest liczba miejsc (powyżej 9, licząc wraz z kierowcą, mamy do czynienia z autobusem), a w przypadku motocykli – pojemność silnika oraz jego moc w odniesieniu do masy.

Pojazd samochodowy - podstawowy pojazd, do którego prowadzenia potrzebujemy prawa jazdy kat. B. Ograniczeniem jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (dmc maksymalnie 3,5 tony) oraz liczba miejsc – maksymalnie 9, łącznie z kierowcą. Wśród aut o dmc do 3,5 tony są także duże busy – z zastrzeżeniem jak wyżej, furgony i inne samochody ciężarowe.

Samochód z przyczepą - przyczepa inna niż lekka ma dmc powyżej 750 kg. Można ją ciągnąć samochodem, mając prawo jazdy kat. B, o ile łączna masa (dmc) przyczepy i dmc samochodu nie przekracza 3,5 t. Warunkiem jest po pierwsze, zdolność pojazdu do ciągnięcia przyczepy o takiej masie, a po drugie, dmc samochodu powinno stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy.

Samochód z przyczepą lekką - przyczepa lekka ma dmc nie wyższe niż 750 kg. Maksymalna masa takiego zestawu, którym możemy kierować, mając prawo jazdy kat. B, to 4250 kg przy założeniu, że pojazd ma dmc równe 3,5 t, a przyczepa – dmc równe 750 kg. W praktyce oznacza to furgona lub 9-osobowego busa z małą przyczepką.

Motocykl do 125 ccm - w tej kategorii mieszczą się zarówno skutery, jak i normalne motocykle. Warunkiem, by można było prowadzić taki pojazd bez prawa jazdy na motocykl, jest co najmniej 3-letni staż jako kierowcy z prawem jazdy kat. B. Warunek dodatkowy: współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Większość sprzedawanych obecnie motocykli i skuterów o poj. silnika do 125 ccm spełnia ten warunek.

Czterokołowiec lekki - czyli mały quad o prędkości maksymalnej do 45 km/h i masie do 350 kg. To, czy nasz pojazd jest czterokołowcem lekkim, wynika jednak nie tylko z konstrukcji, lecz z tego, jak został zarejestrowany – w przeszłości zdarzało się rejestrowanie takich pojazdów choćby jako motorowery.

Czterokołowiec - pojazd samochodowy o dmc do 550 kg. Wśród nich są zarówno duże quady, jak i mikrosamochody, którymi można kierować, mając prawo jazdy kat. B1. Uwaga: duże quady często rejestrowano jako ciągniki rolnicze, co zgodnie z prawem wyklucza rozwijanie na drodze publicznej prędkości wyższej niż 30 km/h.

Ciągnik - mając prawo jazdy kat. B, można kierować ciągnikiem rolniczym bez względu na jego masę, a także ciągnikiem z przyczepą lekką – ale z ciężką już nie. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by kierować ciągnikiem z umocowaną na nim maszyną o dużej masie – o ile nie ma ona kół i nie jest przyczepą. By kierować zestawem ciągnika rolniczego z ciężką przyczepą, trzeba mieć albo prawo jazdy kat. B+E, albo prawo jazdy na ciągnik – to kategoria T.

Polecamy także:

Popularne komentarze (115)

No photo
~oto ameryka : mieszkam w stanach, powoli coraz wiecej mi sie podoba.. Ale na pewno dobrym sposobem jest szybkie, tanie i latwe zdawanie prawa jazdy. Otoz, mlodziez w wieku 15 lat jest uczona przez rodzicow, trzeba jedynie wykupic specjalne ubezpieczenie. Oczywiscie taki 15 latek nie moze samodzielnie jezdzic, tzn. przez rok czasu musi go kontrolowac jeden z rodzicow . Dodam, ze jesli chcemy, moze uczyc ktos obcy nasze dziecko, mozemy wykupic jazdy. Po roku czasu, czyli majac 16 lat ow mlodzieniec zdaje prawko, ktore kosztuje nie wiecej niz 20 dolarow. Przyjezdza sie na egzamin wlasnym samochodem. Jesli zdalismy egzamin, to przez rok czasu, czyli do 17 rz , nastolatki nie moga wozic obcych. Jedynie czlonkow rodziny. Tak wiec to mi sie najbardziej podoba. Inna kwestia czy dobrze jezdza..;) Pozdrawiam
23 sie 17 17:17 | ocena: 91%
Liczba głosów:111
91%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~Mika do ~Jurek: Mając prawo jazdy kat. B może Pan, na terenie naszego kraju, kierować ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym bez żadnych dodatkowych uprawnień. Dla wyjaśnienia: pojazd wolnobieżny jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Tylko bardzo proszę pamiętać, że kierowanie nie jest jednoznaczne z obsługą (na to potrzeba już dodatkowych uprawnień operatora). Czyli tak po polsku :) Może Pan przejechać po drodze publicznej z punktu A do punktu B, ale dołka koparką już Pan nie może wykopać.
23 sie 17 22:38 | ocena: 94%
Liczba głosów:19
94%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~krzysiek do ~Szalou: teoretycznie tak. lecz praktycznie masa dmc busa + masa dmc lawety nie moze przekroczyc 4250 kg
sa to takie warunki ktore sa praktycznie niedospelnienia. chyba ze np bedzie to laweta ktora wazy +-300 - 400 kilo na ktorej bedzie wieziony quad lub karoseria mniejszego auta bez silnika - gdzie dmc bedzie takie ze masa busa dmc i przyczepki dmc nie przekroczy 4250 kg z zachowaniem takze ze laweta bedzie miala mase dmc 750 kg. czyli ciezko spelnic te warunki. przed przewiezieniem malucha czy trabanta na takiej przyczepce trzeba by bylo wyciagnac silnik z krzynia i wrzucic na pake do busa. co nie ma sensu
20 sie 17 10:45 | ocena: 84%
Liczba głosów:33
84%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1

Wpisz komentarz

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo


Twój podpis

Redakcja poleca