Czy do każego auta można zamontować instalację LPG?

Czy do każego auta można zamontować instalację LPG?

Czy do każego auta można zamontować instalację LPG? foto: Auto Świat
6fe91235-4d5c-4ec7-a9d0-6fdd6bab9fa7 0

Nigdy nie było tak, że instalację gazową można było założyć w każdym aucie. Na opanowanie niektórych fabrycznych rozwiązań konstruktorzy instalacji LPG potrzebowali nawet kilku lat. Nie zmieniło się to do dziś, ale jest i dobra wiadomość: bezpośredni wtrysk benzyny nie jest już barierą dla montażu instalacji

  • Obecnie za litr benzyny można kupić prawie 2,5 l autogazu
  • Turbo, bezpośredni wtrysk benzyny – to już dla zasilania gazowego nie jest problemem. Nie znaczy to jednak, że nie ma innych barier
  • Nieprzekraczalną barierę dla firm gazowych wciąż stanowi podwójny wtrysk benzyny

Bezpośredni wtrysk benzyny to rozwiązanie dziś już niemal standardowe – silniki z pośrednim wtryskiem należą do mniejszości. Przez długi czas auta z bezpośrednim wtryskiem były właściwie „niegazowalne”, w ciągu kilku lat od upowszechnienia się tych konstrukcji wiele się jednak zmieniło. Sam bezpośredni wtrysk benzyny – wbrew częstym opiniom – nie jest dla monterów LPG problemem.

Bezpośredni wtrysk benzyny wymaga jedynie zastosowania dość wyrafinowanego sterowania instalacją gazową, precyzyjnego działania i zwykle zastosowania dotrysku benzyny. Dotrysk benzyny polega na tym, że silnik oprócz gazu spala trochę benzyny, której przepływ zapobiega usterkom wtryskiwaczy i wyręcza lub uzupełnia pracę instalacji w chwili, gdy wtryskiwacze LPG „nie nadążają”. Auto zatem oprócz gazu zużywa pewną ilość benzyny. Ile – to zależy od warunków jazdy i samej instalacji.

Można przyjąć, że dopóki silnik potrzebuje 1-3 l benzyny na 100 km, zużywając jednocześnie 8-9 l LPG, wszystko jest w porządku. Jeżeli spalanie benzyny rośnie do 5-6 l/100 km, to albo instalacja jest źle skonfigurowana, albo kierowca powinien po konsultacji z mechanikiem zmienić styl jazdy.

Bezpośredni wtrysk benzyny wymaga zastosowania droższej instalacji – od ok. 3500 do ok. 5500 zł. Dobrze skonfigurowany osprzęt nie powinien sprawiać problemów ani niszczyć silnika. - Auto Świat
4 ]]>

Zaleta tej konfiguracji jest taka, że silnik poprawnie zaadaptowany do LPG pracuje na gazie tak, że nie sposób po jego zachowaniu stwierdzić, na którym paliwie jedzie w danej chwili. Inna sprawa, że rozsądek nakazuje, by z samochodu z instalacją LPG nie wyciskać 100 proc. osiągów ze względu na wysokie zużycie benzyny w skrajnych warunkach i z konieczności dbania o katalizator oraz sam silnik, który i bez zasilania gazowego jest bardzo wysilony termicznie.

Producenci instalacji z górnej półki mają w ofercie systemy gazowe do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny, które obywają się bez jej zużywania. Gaz jest podawany do silnika w fazie ciekłej za pomocą fabrycznych wtryskiwaczy, normalnie podających benzynę. To, co stoi na przeszkodzie w inwestowaniu w tego rodzaju instalację, to ekonomia: wobec ceny instalacji na poziomie 8-10 tys. zł trzeba dużo jeździć, żeby na nią zarobić. Zwykła instalacja (od ok. 3,5 tys. zł) jest mniej wyrafinowana, a zaczyna zarabiać wcześniej i też działa.

Problemy nie do przejścia

Bezpośredni wtrysk benzyny i technologia wtryskiwaczy piezoelektrycznych na dzień dzisiejszy absolutnie wykluczają montaż zasilania gazowego. - Auto Świat
8 ]]>

Nieprzekraczalną barierę dla firm gazowych wciąż stanowi podwójny wtrysk benzyny, występujący m.in. w niektórych wersjach silników Grupy VW (TSI, TFSI). Polega on na tym, że w 4-cylindrowej jednostce pracują równolegle 2 układy wtryskowe: pośredni i bezpośredni, wykorzystujące równocześnie 8 wtryskiwaczy.

Inna bariera to zastosowanie w silniku benzynowym wtryskiwaczy piezoelektrycznych. „Piezoelektryki” występują w wielu modelach BMW (większość „świeżych” aut), Mercedesa i innych. Kolejna rzecz to silniki, które teoretycznie nadają się do montażu instalacji LPG, są jednak na tyle wysilone i mają same z sobą tyle problemów, że jakakolwiek ingerencja w nie jest ryzykowna.

Czy twoje auto nadaje się do montażu instalacji LPG?

Jakkolwiek silniki z pośrednim wtryskiem benzyny wciąż są najlepszym materiałem do adaptacji na gaz (m.in. motory MPI w Grupie VW, wybrane jednostki Opla), to jednak obecność bezpośredniego wtrysku benzyny nie jest kłopotem.

Wolnossący silnik z pośrednim wtryskiem (MPI) to idealny kandydat do montażu instalacji gazowej, którą kupicie już za ok. 2000 zł. Wydatek może się zwrócić w kilka miesięcy. - Auto Świat
12 ]]>

Tyle że w tym samym silniku w różnych okresach stosowano inne rozwiązania, a zdarza się i tak, że równolegle, w różnych seriach jednostek, występują np. wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Żeby się dowiedzieć, czy dane auto jest „gazowalne”, wystarczy odwiedzić dobry warsztat. Warto się upewnić, czy w danym modelu instalacji występuje oprogramowanie przeznaczone do naszego silnika – jego brak nie uniemożliwia, lecz utrudnia montaż. W takim przypadku montaż instalacji warto zlecić w przyfabrycznym warsztacie – wcale nie kosztuje więcej niż w normalnym.

Polecamy także:
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Redakcja poleca