CB Radia, czyli w jaki sposób “mówią” polskie drogi?

CB Radio foto: Auto Świat
27c20db5-6c3d-4bb5-836b-a2b7a1e83f01 0

“Mobilki, mobilki, jak mnie słychać?” to jedno z najpopularniejszych pytań, które zadają sobie przez CB radio kierowcy, poruszający się po krajowych drogach

Tych małych radiotelefonów z anteną można w Polsce używać bez zezwolenia – wystarczy, że spełniają one wymagania europejskich norm ETSI dla urządzeń CB, potwierdzone odpowiednim dokumentem, który każdy nabywca powinien otrzymać wraz z zakupionym urządzeniem. CB radia powinny mieć także znak CE, dopuszczający do obrotu na terenie UE.

Większość kierowców – użytkowników CB ma na trasie stale włączone radiotelefony na kanale 19. Kanał ten używany jest głównie do wymiany informacji o kontrolach drogowych policji, straży miejskiej czy inspekcji drogowej, rzadziej do uzyskania informacji o sposobie dojazdu czy aktualnych utrudnieniach w ruchu drogowym.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego urządzenia - poniżej podpowiadamy, na które z nich warto zwrócić uwagę.

Yosan PRO-120

PRO-120 to idealne radio na rozpoczęcie przygody z łącznością obywatelską. Kompaktowy radioodbiornik wyposażono w bardzo dobry filtr przeciwzakłóceniowy oraz średniej długości antenę CB. W dobrych warunkach zasięg tego urządzenia sięga do 12 km. Sprawdź cenę!

Midland Alan 42 Multi

Można go wykorzystywać zarówno jako radio ręczne jak i radiotelefon przewoźny. Wzorem najnowocześniejszych radiotelefonów, Alan 42 wyposażony jest w multistandard pozwalający dopasować zakres częstotliwości oraz moc nadawczą do obowiązujących w danym kraju przepisów. Na uwagę zasługuje łatwa dostępność markowych dodatkowych akcesoriów. Sprawdź cenę!

Yosan Micro V.2

Jest to zdecydowanie najmniejsze CB radio na rynku, a jeśli chodzi o kulturę pracy dorównuje swoimi parametrami modelom o większych wymiarach z podobnej półki cenowej. Ciekawą funkcją, która ułatwia montaż jest system FLIP, który powoduje obrócenie się wyświetlacza tak aby był czytelny dla użytkownika niezależnie od pozycji radia. Dzięki temu, w zależności od potrzeb, otwór głośnika może być skierowany do dołu lub do góry a informacje na wyświetlaczu wciąż można bez problemu odczytać. Doskonale nadaje się do współczesnych samochodów, w których coraz trudniej wygospodarować miejsce na montaż odbiorników o standardowych wymiarach. Sprawdź cenę!

M-TECH Legend III

Legend III wyposażono w automatyczny squelch (ASQ) oraz skokowy RF Gain w postaci przycisku Local. Niewielkie, wręcz miniaturowe wymiary radiotelefonu nie sprawią żadnego problemu podczas montażu nawet w najmniejszych samochodach, gdzie deficytowym towarem są schowki w konsoli środkowej. Sprawdź cenę!

President Johnny III ASC

Johnny III ASC- Urządzenie posiada automatyczną blokadę szumów ASC - dzięki niej nie trzeba ręcznie regulować blokady szumów SQ co może być uciążliwe zwłaszcza w miastach, gdzie ilość zakłóceń gwałtownie rośnie. Ponadto, dzięki pokrętłu RF-Gain istnieje możliwość regulacji czułości odbiornika. W radyjku zaprogramowane zostały standardy dla niektórych krajów Europy (standard: PL, E, EU), co pozwala szybko dostosować pracę radia do obowiązujących w danym kraju regulacji. Sprawdź cenę!

Polecamy również:

President Andy ASC - sprawdź cenę!

President Walker ASC - sprawdź cenę!

President Teddy ASC - sprawdź cenę!

President Harry III ASC - sprawdź cenę!

President Jimmy II ASC - sprawdź cenę!

Polecamy także:

Popularne komentarze (65)

No photo
~Dla startujących w temacie : Coś od siebie:
1. CB - warte zainteresowania to Presideny i Yosany (omijamy TTI i Midlandy, markety);
2. Antena od 20-90 cm ale dobra (President, Sirio Omega koniecznie 5/8 fali) żadnych batów po 2 m (po co i parkingi podziemne)
3. Problemem jest znalezienie miejsca dla pudełka w osobówce.....
4. Kabel i podstawa magnet. przeciera lakier - trzeba o tym wiedzieć...
5. KULTURA UŻYTKOWANIA - żadnych epitetów i bluzgów.
6. Antenę stroimy do powierzchni dachu..... dlatego kupujemy sprzęt u Pancia, który ma pojęcie w tym temacie.
Zasięgi nie mają żadnego uzasadnienia, nie jesteśmy w Specnazie. My słuchamy tego, co się dzieje na naszej drodze reszta to ifo śmieci. Dziękuję za uwagę.
18 gru 17 10:14 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~Papcio : Ponad połowa kierowców posługujących się radioodbiornikami CB nie ma podstawowej wiedzy o tym urządzeniu.Kupią po takiej reklamie,zamontują i potem co pięć minut "mobilki jak mnie słychać".Znam gości którzy mając naprawdę dobre radioodbiorniki,dobre anteny nie potrafią nawiązać normalnej łączności.Kupił,założył i marudzi że tyle kasy wydał a radio głuche i same szumy.Wystarczy zapytać takiego użytkownika jakie ma SWR albo do czego służy któreś tam pokrętło czy przycisk.O braku kultury w eterze szkoda pisać.
16 gru 17 08:45 | ocena: 94%
Liczba głosów:36
94%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~slawekkuba : Autor chyba nie bardzo wie, o czym pisze. Prawdopodobnie student - copywriter, który zaliczył zlecenie typu: "Tekst o CB liczący x znaków - do dziś - godz.20" - za 30 zł brutto. Moje osobiste dziecko na zlecenie pewnej agencji popełnia takich 2 - 3 dziennie na tematy od turystyki, poprzez dietetykę, na sprzęcie medycznym skończywszy, po drodze zaliczajac kosmetyki, opiekę nad starszymi itp. Ale dziecię bardziej się przykłada i nie pisze bzdur.
Pomijam przegląd modeli, bo to osobna sprawa - dyletanctwo wyłazi z tekstu: "... wyposażono w średniej długości antenę CB. W dobrych warunkach zasięg tego urządzenia to 12 km".
Drogi autorze:
1. CB radio nie jest wyposażone w ŻADNĄ antenę CB. Antenę dokupuje się osobno, a przy montażu całości warto dokonać jej strojenia (niektóre anteny helikalne nie wymagają strojenia). Czasem CB sprzedawane jest w ZESTAWIE z anteną. Zazwyczaj nie najwyższych lotów.
2. Radio CB nie ma "zasięgu". Moc transmisji CB radia na AM dopuszczalnej prawnie w Polsce (w UE jest zazwyczaj zabroniona i trzeba przejść na FM) to 4W. Ale żeby ją "wysłać w eter" konieczna jest odpowiednia antena. To antena zapewnia zasięg, a dokładniej - wypadkowa jej jakości, długości, długości przewodu, dostrojenia, sposobu i miejsca montażu na samochodzie. To samo radyjko, w tym samym samochodzie, zależnie od użytej anteny, może być słyszalne z kilometra, albo z 30 kilometrów. To samo z odbiorem.
15 gru 17 20:31 | ocena: 87%
Liczba głosów:62
87%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1

Wpisz komentarz

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo


Twój podpis

Redakcja poleca