Diesel nie musi dymić!

Czy diesel musi dymić? foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat
6262ff66-60f8-4564-a775-2ddf5ca919aa 0

A jeżeli jednak to robi, to wiedz, że coś zapewne jest nie tak. Usterka może mieć błahy i prozaiczny charakter, ale potrafi też oznaczać wielotysięczne wydatki – podpowiadamy, jak wstępnie ustalić przyczynę problemu

Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli: stary – czyli nieprzesadnie zaawansowany technicznie i lekko już wysłużony – samochód z dieslem pod maską ma prawo przy pełnym obciążeniu zostawić za sobą niewielką chmurkę czarnego (ale nie niebieskiego!) dymu. Zwłaszcza wówczas, gdy ktoś np. po dłuższym postoju w korku nagle głębiej wciśnie pedał gazu. To zupełnie normalne zjawisko, gdyby zresztą chcieć je zlikwidować, należałoby wpompować w samochód jakieś kilka tysięcy złotych. Co innego, jeżeli dymi nowoczesny diesel z filtrem DPF – to już często powód do niepokoju, tak samo jak bardzo mocne zadymienie w przypadku każdego innego pojazdu z silnikiem wysokoprężnym.

– Sprawny diesel z filtrem nie ma prawa zostawić za sobą żadnych znaków dymnych – podkreśla Marcin Kowalski z firmy Cinsoft. – No, chyba że akurat „wypala się” filtr, ale wówczas mamy do czynienia raczej z szarobiałym zadymieniem, które po kilku, kilkunastu minutach znika. dym prawdę ci powie?

No właśnie, sporo na temat kondycji silnika i jego osprzętu mówi nam już sam kolor dymu wydobywającego się z układu wydechowego. Nie mamy zamiaru nikogo przekonywać o tym, że wzrokowa ocena zadymienia z rury wydechowej zrobi z kogoś mechanika, ale prawda jest taka, że wstępną, bardzo ogólną diagnozę jest w stanie postawić w zasadzie każdy. Niektóre usterki wymagają szybkiego działania, w przeciwnym razie grożą bardzo poważne naprawy.

Dym może być m.in. czarny (najczęściej – niespalone paliwo), szaroniebieski (spalanie oleju silnikowego, np. zużyte pierścienie), biały (kondensacja). W „Auto Świecie” nr. 50/2017 (dostępny od 11 grudnia) podpowiadamy, jak wstępnie poznać źródło dymienia: od problemów z układem dolotowym po nieszczelną turbosprężarkę.

Polecamy także:

Popularne komentarze (9)

No photo
~Adi : do ~ Ost: Drożyzna paliw nie ma tak naprawdę odwzwierciedlenia w zeczywistosci. Suma sumarum, koszt eksploatacji i zakupu diesla, naprawy i nerwy są wyższe niż koszty w silnikach benzynowych. Czy dziewięćdziesiąt kilka procent kierowców na świecie może się mylić? chyba nie. Spalanie to tylko jeden z wielu, wielu kosztów w samochodzie.
15 gru 17 17:00 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
25%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~Bre do ~Adi: W nowoczesnych silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem mamy tą samą konstrukcje wtryskiwaczy co w dieslu a koszt ich naprawy jest jeszcze droższy niż w dieslu, tak samo jak koła dwu-masowe w benzynach i turbo-sprężarki.
Niestety ale nowoczesne silniki benzynowe już nie są prostymi konstrukcjami tanimi w eksploatacji.
22 gru 17 08:35 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1
No photo
~Bre do ~Adi: Widać że nie jeździłeś samochodem z silnikiem diesla, tu chodzi o jego charakterystykę czyli wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach silnika i tylko z tego powodu jeżdżę dieslem.
22 gru 17 08:31 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
100%
Zgłoś oceń: -1 +1

Wpisz komentarz

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo


Twój podpis

Redakcja poleca